Strona główna
Artykuły
Rusza budowa Afrykarium we Wrocławiu
09.02.2012 09:55 ID: 4797
Rusza budowa Afrykarium we Wrocławiu

Rusza budowa Afrykarium we Wrocławiu

Jeszcze w tym miesiącu planowane jest rozpoczęcie budowy nowoczesnego pawilonu we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Wyjątkowe w skali europejskiej Afrykarium ma być gotowe na przełomie 2014 i 2015 roku. Swoje miejsce znajdą w nim zwierzęta z Czarnego Lądu. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 350 mln zł, w ciągu najbliższych lat stanie się nową wizytówką stolicy Dolnego Śląska i jedną z jej największych atrakcji.
 
Przetarg na budowę obiektu ogłoszono pod koniec zeszłego roku. Zgłosiła się jedna firma, PB  Inter-System S.A. Oferta okazała się na tyle atrakcyjna, że ZOO zdecydowało się ją zaakceptować i powierzyć spółce wykonanie inwestycji w systemie generalnego wykonawstwa. Zakończyły się już wszystkie formalności związane z przetargiem. Wykonawca rozpocznie prace najprawdopodobniej w tym miesiącu.
 
Wizualizacja Afrykanarium we Wrocławiu (fot. Fabryka Projektowa ArC2)
Wizualizacja Afrykarium we Wrocławiu (fot. Fabryka Projektowa ArC2)

Galeria

- Bardzo się cieszę, że moja firma będzie mogła realizować projekt jakiego jeszcze w Polsce nikt się nie podjął. Będzie to pierwsze w Polsce Oceanarium i największe w Europie – mówi Marek Nowara,prezes zarządu PB Inter-System S.A.To nowe życie Wrocławskiego ZOO, które i tak jest największym i najbardziej prestiżowym ZOO w Polsce, ale dzięki wybudowaniu Oceanarium będzie i najbardziej prestiżowym w całej Europie – podkreśla Daniel Zieliński, rzecznik prasowy PB Inter-System S.A.

Wrocławskie Afrykarium-Oceanarium będzie podzielone tematycznie. Zwierzęta z różnych rejonów Czarnego Lądu trafią do osobnych sal. Pierwsze gatunki odwiedzający spotkają już w hallu, gdzie otoczą ich flamingi, a w akwariach będzie można podziwiać wiele gatunków ryb pływających. Dalej będzie sala zaprojektowana na wzór krajobrazu Morza Czerwonego a w niej barwne ryby i koralowce. Potem natkniemy się na mieszkańców jezior Malawi i Tanganiki a następnie zwierzęta z doliny Nilu, m.in. hipopotamy. Podążając dalej, trafimy do rekinarium zwanego Kanałem Mozambickim. Drapieżniki będą krążyć zarówno nad głowami, jak i pod nogami zwiedzających, którzy specjalnym tunelem przejdą przez cały obiekt. Na tym jednak nie kończy się wycieczka po wrocławskim Afrykarium. Kierunek zwiedzania poprowadzi nas potem do wraku statku, skąd będzie można poprzyglądać się pingwinom i uszatkom. Największym obiektem w całym kompleksie będzie dżungla Konga, gdzie czekać będą na nas krokodyle a tuż obok będą skakać małpy.

Wizualizacja Afrykanarium we Wrocławiu (fot. Fabryka Projektowa ArC2)
Wizualizacja Afrykarium we Wrocławiu (fot. Fabryka Projektowa ArC2)

Na uwagę zasługuje fakt, że zakończenie budowy Afrykarium zbiegnie się w czasie ze 150-leciem istnienia wrocławskiego ZOO, które założono w 1865 roku. Na razie nie wiadomo, ile będą kosztować bilety wstępu, ani czy będą osobno płatne. Jedno jest pewne – obiekt stanie się ważnym punktem tzw. drugiego Rynku Wrocławia, który ma odciążyć klasyczne centrum miasta. W okolice Hali Ludowej już teraz tłumy odwiedzających przyciągają fontanna multimedialna, Ogród Japoński, Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej oraz zlokalizowane tuż obok ZOO. 

Autor: USPRO
Kategoria: Budownictwo; Inne branże;
Tagi: ogród zoologiczny; Afrykarium; ZOO Wrocław; ZOO we Wrocławiu; wrocławskie ZOO; Oceanarium;

Najnowsze wiadomości

Nadchodzące wydarzenia